Pielęgnacja mebli
- 1
- 1
Aby meble mogły nam posłużyć przez długi czas, ciesząc oko i należyty sposób spełniając swoją funkcję, zadbać należy o ich odpowiednią pielęgnację przy pomocy dedykowanych preparatów. W jaki sposób powinno się dbać o elementy wyposażenia wnętrza wykonane z drewna, takie jak stół czy krzesła? Każdego dnia są one narażone na wodę, promieniowanie UV czy uszkodzenia mechaniczne. Wybierając produkty do czyszczenia drewna, unikać należy takich, w składzie których znajdują się kwasy i substancje żrące. Dobry preparat tego typu powinien zawierać różnego rodzaju lakiery, oleje oraz woski. Który z nich wybrać?
Do pielęgnacji drewnianych powierzchni najlepiej używać substancji, która na etapie produkcji mebla została wykorzystana do ich pokrycia. Produkty tego typu należy aplikować przy pomocy suchej, miękkiej, czystej, bawełnianej ściereczki, wykonując okrężne ruchy wzdłuż słojów. Żaden posiadacz drewnianych mebli nie obędzie się również bez irchy, czyli delikatnej gąbeczki z cienką, owczą skórą. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ich pielęgnacji? Mebli drewnianych nigdy nie powinno się myć przy pomocy syntetycznych detergentów, takich jak płyn do mycia naczyń czy szyb. Przyczynić mogą się one bowiem do zmycia powłoki ochronnej, zmniejszając ich trwałość. Jeżeli na powierzchni stołu wykonanego z drewna pojawiła się mokra plama, należy ją jak najszybciej wytrzeć, wykorzystując do tego celu materiałową ściereczkę lub papierowy ręcznik. Gorące naczynia, takie jak talerze, kubki czy garnki, należy zawsze stawiać na specjalnych podkładkach, nigdy bezpośrednio na meblu. Drewniany stół czy krzesła nie powinny się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie grzejników. Nie należy ich także wystawiać na działanie światła słonecznego.
Meble tapicerowane cieszą się równie dużą popularnością, co drewniane. Jak należy je pielęgnować?
Kluczową kwestią jest tutaj odpowiednie dopasowanie preparatów oraz technik do materiału, z którego został wykonany dany produkt. Często spotkać można się z meblami obitymi mikrofazą oraz mikrofibrą. Tym, co je wyróżnia jest łatwość w utrzymaniu w czystości. W przypadku większości mebli tego typu, w zupełności wystarczające jest ich regularne odkurzanie. W ten sposób skutecznie pozbyć można się z ich powierzchni kurzu oraz brudu. Większe zabrudzenia wystarczy potraktować zwilżoną szmatką z dodatkiem dedykowanego preparatu czyszczącego. Często stosowanym obiciem jest także welur. To przyjemna w dotyku, delikatna tkanina, którą należy odkurzać zgodnie z kierunkiem włosia. Miłośnicy mebli tapicerowanych chętnie sięgają również po te obite żakardem, czyli wytrzymałą, naturalną, lekko szorstką tkaniną. Jak o nie dbać?
Kluczem do sukcesu jest tu regularne odkurzanie oraz czyszczenie przy pomocy specjalnych preparatów. W wielu salonach spotkać można się także z meblami obitymi skórą naturalną. Najlepiej czyścić je przy pomocy letniej wody z dodatkiem mydła lub odpowiedniego specyfiku do powierzchni skórzanych. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pielęgnacji mebli tapicerowanych? Odkurzać należy je średnio raz na miesiąc. Jeżeli dom zamieszkują małe dzieci, zwierzęta lub alergicy, czynność tę powinno się powtarzać co około tydzień. Do mycia mebli tapicerowanych na mokro najlepiej używać miękkiej, lekko zwilżonej ściereczki wykonanej z mikrofibry. A co, jeżeli chodzi o dedykowane preparaty do pielęgnacji mebli tapicerowanych? Tym, co je wyróżnia jest wysoka skuteczność i łatwość w użyciu. Wystarczy bowiem spryskać nimi czyszczoną powierzchnię, odczekać określony czas, a następnie przetrzeć mebel przy pomocy suchej lub wilgotnej szmatki.